Merparten av våra glas kommer från prisvinnande glasdesignföretaget Rastal. Vilka är då Rastal och varför är deras glas så exceptionellt bra?
Du har kanske inte tänkt på det ännu, men nästa gång du är ute på restaurang eller en bar, titta på t.ex. ölglasets baksida, så ser du väldigt ofta att de i höjd med mätpunkten eller nere på foten är märkta med just Rastal.
Du kan säkert föreställa dig att det ställs väldigt höga krav på glas som ska användas i en restaurang, bar- eller hotellmiljö. Inte nog med att de ska vara av högsta kvalitet och designade för att lyfta alla dimensioner av de drycker som serveras: arom, smak, estetik och känsla mm. Glasen måste dessutom vara tåliga mot tuff hantering, klara maskindisk för att klara vardagen i den miljön och ha ett långt liv. Det är anledningen till att Rastal är en välrenommerad och stark global leverantör av glas till bl.a. just denna sektor.